Özel Okul Sahibinden Öğretmelere Şiddet!

Kastamonu’da bir süre önce faaliyetlerine son veren özel okulun sahibi ve yakınları, ödemeleri görüşmek üzere öğretmenleri, Doğa Kültür Köyü Öğretmenevi’ne çağırdı.

Burada yapılan görüşme sırasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine 3 öğretmen ile bir öğretmenin nişanlısı, okul sahibi ile yakınları olan M.E, O.E, İ.E.E. ve Y.F.Ö. tarafından darbedildikleri iddiasıyla jandarmaya giderek şikayetçi oldu.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine giden 4 kişi darp raporu aldı.

“SARILAYIM DEDİ, SALDIRDI”

Öğretmenlerden Ali Özçağlı, gazetecilere, gelecek yıl çalışmak için sözleşme yapmış olmalarına rağmen apar topar okulun kapatılma kararı alındığını söyledi.

Öğretmenleri tek tek görüşmek için çağırdıklarını belirten Özçağlı, “Bugün benim ve diğer öğretmenlerimizin görüşmeleri vardı. Ayrı ayrı görüşüldükten sonra görüşmesi biten öğretmenler gidiyordu. Ben görüşmek için gittiğimde okul sahibinin oğlu, ‘Hocam sana bir sarılayım’ dedi. Sonra anlamadan beni itip vurmaya başladı. Sonrasında beni yere düşürdüler. 3-4 kişi üzerime saldırdı, beni darbetmeye başladı.” dedi.

“AYRIMAYA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERE SALDIRDILAR”

Görüşme için bekleyen diğer öğretmenlerin kavgayı ayırmaya çalıştığını dile getiren Özçağlı, “Bizleri ayırmak için gelen öğretmenlerimizi de bu sırada saldırıp yere düşürdüler. Olayı kameraya çekmek isteyen öğretmenimizi iterek engellemeye çalıştılar. Ağza alınmayacak küfürler ettiler. Jandarmayı çağırdık.” diye konuştu.

“SALDIRI PLANLANMIŞ”

Öğretmenlerden Onur Yalçın da Özçağlı’ya okul sahibinin saldırdığını öne sürerek, şunları kaydetti:

“Bizler farklı bir yerde oturuyorduk. Bir anda birkaç kişi Ali hocamızın yanına doğru geldi. Biz, ‘Ne oluyor?’ demeden arkamızı döndüğümüzde Ali hocam yerdeydi. Yani bu saldırı planlanmış, kasıtlı olarak yapılmış. Bizlerin de Ali hocamın yanına gitmemizi engellediler. Kavgayı ayırmak için Ali hocamızın yanına doğru gitmek isterken bizlerin üzerine geldiler. Ali hocamı da yerde tuttular, kalkmasını engellediler.”

“ONLAR BENİ TANIMIYOR, BEN ONLARI TANIMIYORUM”

Ahmet Er ise okulda öğretmenlik yapan nişanlısının görüşmesi için olay yerinde olduklarını anlatarak “Nişanlım binaya çıktıktan sonra Ali Bey görüşmeye gidiyordu. Bir baktım ortalık karışmış, Ali hocamız yerde yatıyor, darbediliyor. Bizler de panikle kavgayı ayırmaya çalıştık. Onlar beni tanımıyor, ben onları tanımıyorum. Okul sahipleri anlamsız şekilde bana saldırdı. Okul müdürü beni yere yıktı. Kulağımın arkasına aldığım darbeden ötürü baş dönmem var.” ifadelerini kullandı.

“YARIN DÜĞÜNÜMÜZ VAR AMA ŞU AN HASTANEDEYİZ”

Öğretmenlerden Ece Bahar da görüşmeye nişanlısı Ahmet Er ile gittiğini belirterek “Görüşmeyi yaptıktan sonra üst kata çıktım, okulun arabulucusuyla görüşmek için. Ardından sesler duydum. Camdan baktığımda okul sahipleri öğretmenlerimize saldırdı. Yarın düğünümüz var ama biz şu anda hastanedeyiz, darp raporu alıyoruz. Gerçekten çok üzgünüz.” diye konuştu.

CHP: ADLİ SÜREÇ BAŞLATILMALI

Yaşanan şiddet olayı hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş “Özel sektörde çalışan öğretmenlerimiz, bugün Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Doğa Köyü Öğretmenevi’nde Tema Koleji’nin sahibi ve oğulları tarafından saldırıya uğradı. Özel sektör öğretmenlerinin bu şekilde darp edilmesinin nedeni güvencesiz çalışma koşullarıdır. Öğretmenlere şiddet olayları artarak devam ederken, Milli Eğitim Bakanı sessizce koltuğunda oturmaya devam edemez. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e açık çağrımızdır: Saldırıyı gerçekleştirenler hakkında adli süreç acilen başlatılmalı, suçlular için gereken cezaların verilmesi için Bakanlık süreci bizzat takip etmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaralanan öğretmenlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; Kastamonu İl Başkanlığımız ile birlikte sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir